Szlifowanie i polerowanie stali to sztuka, która wymaga pewnej wprawy i doświadczenia. Przestrzegając kilku ważnych zasad, jesteśmy w stanie wykonać te czynności sprawnie i bez błędów. Z tego poradnika nauczysz się jak poprawnie wykonać szlifowanie stali.
Przygotuj stanowisko do szlifowania oraz polerowanie
Uporządkuj otoczenie w którym będziesz pracował. Wiele czynności będziesz wykonywał z użyciem urządzeń elektrycznych, więc zadbaj o to by podczas szlifowania nie przeszkadzały Ci plątające się kable szlifierek. Pozbądź się zbędnych przedmiotów, które podczas szlifowania mogą się uszkodzić lub mogą też zniszczyć Twoje urządzenia. Dopiero po uprzątnięciu stanowiska przystępujemy do prac.
Nie przegrzej szlifowanych elementów stalowych
W szlifowaniu oraz polerowaniu stali chodzi o to bo uzyskać jak najlepiej wizualnie wyglądający element, który szlifujemy lub polerujemy. Dbajmy o to by nie przegrzać tych elementów, gdyż mogą pojawić się z tego powodu przebarwienia. Za graniczną temperaturę uznaje się około 200 st. Celsjusza. Zachowujemy zatem przy szlifowaniu maksymalną prędkość tarczy czy też taśmy szlifierskiej na poziomie 20-80m na sekundę.
Najpierw szlifowanie zgrubne później wykańczające
Szlifowanie stali najlepiej podzielić na dwa etapy. Pierwszą obróbkę zgrubną wykonujemy ziarnem o grubości 40 i niskiej prędkości w granicach 20-60m/s. Druga faza to obróbka wykończeniowa z drobniejszym ziarnem o grubości 80-120 i niższej prędkości max do 15m/s. Tutaj uważamy by nie przegrzać materiału.
Na koniec polerowanie stali
Ostatnim etapem nadającym stali wysoki połysk jest polerowanie. Pamiętamy by również na tym etapie nie doprowadzić do przegrzania. Zniweczy to bowiem nasz cały trud włożony w szlifowanie. Używamy ziarna w zakresie 180-320.
Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad jak dobór odpowiedniego uziarnienia tarczy lub taśmy, zachowaniu odpowiedniej szybkości oraz dbaniu o nie przegrzanie materiału, szlifowanie i polerowanie stali stanie się czynnością prostą i przyjemną.